Starptautiskā izstāde “PROM no acīm, PROM no prāta” "Daibē"/ "URDĀ"

11/11/2019

No 2019. gada 21.novembra līdz 2020.gada 31.janvārim Reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas centrā “Daibe” un Dabas un tehnoloģiju parkā “URDA” būs apskatāma Vides risinājumu institūta un projekta WasteArt partneru veidotā izstāde “PROM no acīm, PROM no prāta”, kas vēsta par atkritumu problēmām Baltijas reģionā un aicina uz atkritumiem paskatīties no cita skatu punkta – kā uz materiālu un atkārtoti izmantojamu resursu.

“Daibe”/"URDA" būs jau trešā ceļojošās izstādes pieturas vieta. Pirmā izstāde norisinājās Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis” Cēsīs, otrā Tartu Dabas mājas Igaunijā.

Izstādē apskatāmi 17 starptautiski atzītu mākslinieku darbi, kas veidoti no dažāda veida materiāliem, kas nonākuši atkritumos. Starptautiskās izstādes mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību Baltijas valstīs aktuālajai atkritumu problēmai. Ņemot vērā Eirobarometra pētījumu datus – kamēr vidēji Eiropā saražoto atkritumu daudzums sarūk, Latvijā un Igaunijā tas palielinās par 3% katru gadu. Lai kā mēs vēlētos, atkritumi pēc izmešanas neizgaist, tie krājas milzīgos kalnos un nesadalās vēl gadu simtiem. Izstāde aicinās apmeklētājus pārdomāt savus ikdienas lēmumus, lai mazinātu saražoto atkritumu daudzumu, apsvērtu atkārtotas izmantošanas un pārstrādes iespējas.

Lielākā daļā mākslas darbu tapuši no materiāliem, kas atrasti poligonā “Daibe” un citās SIA “ZAAO” atkritumu nodošanas vietās. Savukārt Dabas un tehnoloģiju parkā “URDA” iespējams apgūt pamatus gan atkritumu šķirošanā, gan videi un dabai draudzīgā resursu izmantošanā. Mākslinieki savu darbu radīšanai atrada pielietojumu lietām, ko citi atzinuši par nevajadzīgu un izmetamu. No veca ledusskapja mākslinieki Johanna Lorengele (DE) un Gatis Kreicbergs (LV) radījuši darbu “Tumšredzis”, kas kā nākotnes vīzija ar pasakas elementiem vēsta par to kāda pasaule izskatīsies tad, kad to būs pārņēmuši atkritumi. No dažādiem elektronikas atkritumiem – televizoriem, radioaparātiem, datoriem, ekrāniem, modinātājpulksteņiem, skandām un kasešu atskaņotājiem Igauņu mākslinieks Timo Tots radījis darbu “Elektropirts”. Ieejot šajā mazajā telpā, to pakāpeniski pārņem tik neizturams troksnis, ka to līdzīgi kā pirts karstumu vairs nav iespējams izturēt. Džastins Tailers Teits (CA) no atkritumu poligonā atrastiem kokmateriāliem un PVC cauruļu atgriezumiem izveidoja prototipu kubu saimniecībai. Tas ir paraugs pēc kura ikviens var pagatavot savu daudzstāvīgu dārzu, lai audzētu tomātus, gurķus, zemenes un citus augus gan pilsētā, gan laukos.

Nākamā izstādes eksponēšanas vieta - “Kondas centru” Viljandi, Igaunija. Kopumā izstāde 2 gadu laikā apceļos 6 mākslas, kultūras un vides izglītības centrus Latvijā un Igaunijā.

Izstāde norises laiki "Daibē"/"URDĀ": no otrdienas līdz piektdienai, plkst. 8.00 – 17.00;

Izstādi iespējams apmeklēt Dabas un tehnoloģiju parka “URDA” nodarbību vai izpētes braucienu ietvaros (www.urda.lv/lv).

Lai apmeklētu izstādi, aicinām iepriekš pieteikties: zvanot +371 29433353 (Baiba).

Ieeja bez maksas

Vairāk par izstādi un aktualitātēm iespējams uzzināt projekta WasteArt Facebook lapā, Instagram kontā un YouTube kanālā.

Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit.

Izstāde tapusi projekta “Otrreizēja atkritumu izmantošana, pielietojot mākslu un amatniecību” (WasteArt) Nr. Est-Lat 65 ietvaros, ko finansiāli atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), Igaunijas – Latvijas pārrobežu programmas Interreg V-A ietvaros, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un projekta partneri. Izstādē izmantotie atkritumi sagādāti ar Poligona “Daibe”, Swedbank Igaunijā, Latvijas un Igaunijas vietējo kopienu atbalstu.

Plašāka informācija:
MAGDA JĒGERE
Vides risinājumu institūts
WasteArt komunikācijas speciāliste
magda.jegere@videsinstituts.lv
+371 25676836
www.videsinstituts.lv